Akcesoria i wyposażenie
australijskiej firmy ARB znajdziesz w ofercie naszego sklepu 4x4.


Tuleje zawieszenia


Bagażniki dachowe

Dodaj nowy termin imprezy
8-15 sierpnia 2015
Czarnogóra - Bałkańskie Wertepy
 
Czarnogóra to druga część naszej cztero-tygodniowej przygody BAŁKAŃSKIE WERTEPY.
Podróż zaczynamy w Polsce jadąc przez Węgry, Rumunię, Serbię, Czarnogórę na końcu docieramy do Albanii i Macedonii.
Czarnogóra pełna jest pięknych miejsc, które warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Przede wszystkim warto odwiedzić Zatokę Kotorską, historyczne miasto Budva, a także romantyczną miejscowość wypoczynkową Sveti Stefan. Czarnogóra zachwyca turystów błękitnymi wodami Adriatyku, zniewalającymi plażami i pięknymi, wyrastającymi wprost z morza, strzelistymi górami.
Wzdłuż mającego prawie 300 km wybrzeża, na długości prawie 75 km ciągną się wspaniałe, piaszczyste plaże i urokliwe zatoki. W kraju panuje idealny śródziemnomorski klimat zachęcający do pływania, żeglowania, nurkowania i uprawiania wszelakich sportów wodnych. Jeżeli chcesz przeżyć niezapomniany wakacyjny urlop, pełen wrażeń, ciepłego morza i niezapomnianych widoków, nie zwlekaj i zapisz się na wyprawę już dziś.
Charakterystyka imprezy:

Na osoby odwiedzające Czarnogórę czeka mnóstwo atrakcji. Przede wszystkim jedyny naturalny fiord na południu Europy oraz niezwykła, otoczona wysokimi górami Zatoka Kotorska. Koniecznie trzeba wybrać się również nad Jezioro Szkoderskie – największe jezioro na Bałkanach, leżące zaledwie w odległości 40 km od wybrzeża morskiego. Miejsce to fascynuje nienaruszoną przyrodą i stanowi prawdziwy raj dla wędkarzy i ornitologów. Tak pięknej i czystej wody oraz ogromnego bogactwa i różnorodności gatunków ptactwa nie znajdziemy nigdzie indziej w basenie Morza Śródziemnego. Z kolei dni spędzone w rejonie rzeki Tara przypadną do gustu osobom lubiącym nieco mocniejsze wrażenia. Rafting i canyoning w spienionych, wartkich nurtach górskich potoków z pewnością podniosą uczestnikom poziom adrenaliny. Zarówno rzeka jak i cały, drugi co do wielkości na świecie kanion Tary, zostały uznane za część światowego bogactwa natury i pozostają pod ochroną UNESCO. Długość wąwozu to ponad 80 km, a jego ściany miejscami mierzą nawet 300 m wysokości.

Bałkańskie Wertepy to świetny pomysł na rodzinny urlop w nieszablonowej formie.
Istnieje również możliwość dołączania do nas np. na tydzień lub dwa do wybranego przez siebie kraju i wtedy wyprawy odbywają się w dniach:
1-8 sierpień – Rumunia
8-15 sierpień – Czarnogóra
15-22 sierpień – Albania
22-28 sierpień – Macedonia

W programie Bałkańskich wertepów znajduje się m.in. przejazd przez góry Maramuresz, Apuseni, Komovi, Durmitor, Festiwal Trębaczy w Guca, rafting na rzece Tara oraz przejazd przez przełęcz Urdele – 2228 m n.p.m.


Szczegółowy plan wyprawy Czarnogóra – Bałkańskie Wertepy 2015



Dzień 1
Scepan Polje.
Spotykamy się w malowniczo położonym campingu nad rzeką Tara, nieopodal miejscowości Scepan Polje. W tym miejscu zostaniemy przez 2 dni.

Dzień 2
Rafting
Naszą wspólną przygodę na terenie Czarnogóry od raftingu na rzece Tara, płynącej w jednym z najpiękniejszych kanionów w europie. Wśród jej spienionych wód pokonamy dystans 18 km podczas którego czekają na nas aż 22 katarakty (progi wodne) oraz niezapomniane widoki wodospadów i wysokich na 300 metrów ścian wąwozu. Po ochłonięciu z wrażeń, spróbujemy miejscowych specjałów kulinarnych. Czeka nas przepyszny, typowo czarnogórski obiad przygotowany przez lokalnego szefa kuchni. Wieczór spędzimy na campingu integrując się z grupą podczas wspólnego ogniska oraz zbierając siły na kolejny, pełen wrażeń dzień.

Dzień 3
Trasa: Scepan Polje – Zabljak – jezioro Pivskie – połonina przy granicy z Bośnią i Hercegowiną. Dystans ok. 120 km, nocleg na połoninie.
Po nocy spędzonej w namiotach, wśród krystalicznie czystego powietrza czarnogórskich gór, startujemy do ekscytującego etapu podróży, który wiedzie przez najwyższe góry w Czarnogórze – Durmitor. Na trasie zobaczymy malowniczy kanion Susica, który wraz z kanionem Tara zalicza się do najpiękniejszych elementów Parku Narodowego Durmitor, będącego pod ochroną UNESCO.
Podczas Naszej podróży „wdrapiemy” się na jeden z najwyższych szczytów Czarnogóry – Crna Gora, na wysokość 2000 m n.p.m. Na odpoczynek zatrzymamy się w miejscowości Zabljak, najwyżej położonym miasteczku w Czarnogórze – 1440 m n.p.m. Nasza dalsza trasa to drogi wijące się serpentynami przez piękne i malownicze górskie doliny. Po drodze będziemy mijać niezliczone, wykute w skale tunele, aż dotrzemy nad wspaniały zalew Piva.
Po krótkiej przerwie i relaksującej kąpieli udamy się na nocleg, który spędzimy w pięknej i dzikiej okolicy tuż przy granicy z Bosnią i Hercegowina.

Dzień 4
Trasa: Połonina – Pivski Monastyr – Niksic – Góry Orjen – Herceg Novi. Nocleg na campingu.
Dzisiejszego dnia trasa prowadzi do Herceg Novi, miasta którego początki sięgają XIV wieku, słynącego ze starówki z zabytkami zarówno w stylu orientalnym, jak i barokowym. Obok Budvy i Kotoru, Herceg Novi jest najczęściej odwiedzanym przez turystów kurortem Czarnogóry.
Po drodze zatrzymamy się w jednym z najstarszych monastyrów w Czarnogórze – Pivski Monastyr. Znajduję się w pobliżu wsi Goransko. Jest to jeden z nielicznych zabytków okolicy. Powstał w latach 1573-86 nad górnym biegiem Pivy, w miejscu, które obecnie zajmuje się pod wodami jeziora. Monastyr został przeniesiony kamień po kamieniu przed planowaną budową elektrowni wodnej i utworzeniem zalewu . W skarbcu znajdują się freski z XIII wieku, rzadkie księgi oraz artystyczne przedmioty metalowe. Kościół posiada także psałterz wydrukowany na prasie drukarskiej Čnojevica w latach 1493-1496. Dalej nasza trasa prowadzi przez Niksic, drugie co do wielkości miasto w Czarnogórze (60 tys. mieszkańców) a następnie starą wojenna drogą przez góry Orjen. Na nocleg zatrzymamy się na campingu starym gradzie w Herceg Novi.

Dzień 5
Trasa: Herceg Novi – Kotor – Njegus – Sveti Stefan. Dystans ok. 150 km. Nocleg na campingu
Tego dnia nasz pierwszy przystanek to miejscowość Kotor, skąd będziemy mogli podziwiać panoramę największego nad Adriatykiem fiordu znajdującego się w Zatoce Kotorskiej. Tutejszy krajobraz przypominający nadmorskie klify z północy Europy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Po 2 godzinnej przerwie, karawana naszych samochodów wyruszy w dalszą drogę. Kilkudziesięcioma serpentynami będziemy się wspinać do miejscowości Njegus, słynącej w całej Czarnogórze z produkcji przepysznej szynki oraz rakiji.
Po osobistej degustacji tradycyjnych czarnogórskich specjałów, udamy się na krótką wizytę do Budwy – najpopularniejszego ośrodka wypoczynkowego Czarnogóry, słynącego z przepięknych piaszczystych plaż oraz ogromnej i budzącej respekt twierdzy obronnej. Roztacza się z niej wspaniały widok na okolicę a trzy czwarte drogi wokół miasta można przejść po jej murach obronnych. Kilka kilometrów dalej dotrzemy do znanej miejscowości – Św. Stefan, gdzie po rozbiciu obozu będziemy mogli rozkoszować się wspaniałym adriatyckim zachodem słońca.

Dzień 6
Trasa: Sveti Sefan
W tym dniu zaplanowaliśmy dzień wolny nad brzegami Adriatyku. Wedle osobistego uznania proponujemy plażowanie, snoorkeling lub zwiedzanie pobliskich atrakcji.

Dzień 7
Trasa: Sveti Stefan – Podgorica – Jeziorko w górach Dystans ok. 150 km, nocleg na dziko.
W przedostatni dzień podróży po Czarnogórze dotrzemy do miasta Virpazar, gdzie będziemy mogli podziwiać największy w tej części Europy, zbiornik słodkiej wody – Jezioro Szkoderskie. W tym niesamowitym jeziorze żyje ponad 40 różnych gatunków ryb.
Po krótkiej przerwie nad malowniczym brzegiem zalewu, udamy się do stolicy Czarnogóry, Podgoricy a następnie w góry Komovi znajdujące się na granicy z Albanią.
Nocleg spędzimy w pięknym i romantycznym miejscu tuż nad dzikim jeziorem otoczonym wysokimi skalistymi ścianami. Nasz biwak odbędzie się na wysokości 1330 m n.p.m.

Dzień 8
Trasa: Jezioro w górach – Plav. Dystans ok. 150 km, nocleg na campingu.
Tego dnia, czeka nas przejazd przez dzikie i niezamieszkałe góry, które będziemy mogli podziwiać podczas fascynującej wspinaczki nad Jezioro Biogradzkie. Dotrzemy aż na wysokość 1800 m n.p.m. po opuszczeniu gór skierujemy się do miejscowości Plav w pobliże granicy Albańskiej.

Dzień 9
Koniec Czarnogórskiej części wyprawy.
Powrót do Polski. Reszta grupy zmierza w stronę Albanii.

Zaznaczamy że podana trasa może być modyfikowana na miejscu.
 
Organizator: Podroze4x4.pl
Miejsce: Czarnogóra
zobacz gdzie na google maps
Kontakt: Mariusz Pietrzycki
Telefon: 607955607
e-mail: mariusz@podroze4x4.pl
WWW: http://www.podroze4x4.pl/blog/czarnogora-balkanskie-wertepy/
 
Wcześniejsze edycje:
http://www.podroze4x4.pl/blog/balkanskie-wertepy-2014-2/
-
<< powrót

Dodaj nowy termin imprezy



X